Öğretim Elemanı : Araş. Gör. İrfan ŞİMŞEK
Telefon : 0212 440 00 00 - 26062
E-mail : irfan@istanbul.edu.tr
Ders Saatleri : 19:00 – 20:30 , Perşembe
Yer : http://maps.secondlife.com/secondlife/EduNation%20III/192/63/23

Amaçlar
Güvenlik, kesinlikle küçümsenmemesi gereken ve önlemler alınması gereken bir konudur. Bunun için güvenlik yazılımları, önlemleri, bilgilendirmesi gibi birçok yöntem oluşmuş durumda ve günden güne geliştirilmektedir. Amaç; bu güvenlik önlemlerini dikkate alıp, bilgisayar, e-postalar, web siteleri, banka hesapları vb. gibi İnternet üzerindeki tüm uygulamalarda gerekli güvenlik önlemlerinin nasıl alınacağını öğretmektir.

Öğrenci Katılımı
Öğrencilerin düzenli-devamlı katılımları ve sınıf etkileşiminde aktif katılımcı olmaları gerekmektedir. Dersten önce, dersten sonra ilgili kaynaklardan araştırmalar yapmaları, derste öğrendiklerini ders dışında düzenli olarak uygulamaları beklenmektedir. Derse devam oranı %80’dir. Bunun altına düşen DEVAMSIZLIKTAN KALIR.

Öğretim Yöntemleri
Dersler; sunu, anlatım, soru-cevap, uygulama ve projeler şeklinde işlenmektedir. Bunun yanı sıra dersi desteklemek amacıyla uzaktan eğitim sistemi ile de ders yapılacaktır. Bütün dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan Öğrenim Yönetim Sistemi (OnEx) aktif bir şekilde kullanılacaktır. Ders 90 dakikalık tek blok olarak işlenecektir. Öğrencilerin derse zamanında gelmeleri beklenmektedir.

Projeler
Bilgisayar ve İnternette Güvenlik dersinin önemli konuların anlatımını içeren kişisel öğrenme seti hazırlanacaktır. Hazırlanan Kişisel Öğrenme Seti, tek başına bilgisayar başında ders çalışan bir öğrencinin anlatılan konuyu öğrenebileceği düzeyde olmalı ve Adobe Captivate Programı kullanılmalıdır. Videoların ham halleri de teslim edilecektir. Proje teslim tarihi 16 Mayıs 2013 saat 13:00 dür. Proje teslim tarihinden sonra teslim edilen projeler değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Not Sistemi ve Değerlendirme
Ara Sınav : %40
Final : %50
Ödev/Katılım : %10
Harf notları mutlak değerlendirme sistemine göre bilgisayarla belirlenecektir. Finalde en az 50 alınmadığı takdirde dersten başarısız sayılacaktır.

İzlence

Haftalar Tarih İçerik
1 28 Şubat 2013 Bilişim güvenliği. Bilişim güvenliği niçin önemlidir? Hacker, Hacker çeşitleri,Hacker’lardan korunma yolları, Sosyal Mühendislik kavramı, SosyalMühendislik çeşitleri, Sosyal Mühendislerin kullandığı yöntemler, SosyalMühendislerinden korunma yolları
2 7 Mart 2013 Virüs, Virüs belirtileri, Virüs çeşitleri. Virüs sistemlere nasıl zarar verir ?Virüsler nasıl tespit edilir ? Virüsler nasıl temizlenir ? Antivirüs, Antivirüs yazılımları, Online ve Offline antivirüs yazılım çeşitleri, Trojanlar, Yaygın olan trojanların tespiti ve karşı önlemler.
3 14 Mart 2013 Güvenlik duvarı. Niçin gereklidir ? Güvenlik duvarı olarak kullanılanyazılımlar. Güvenlik duvarı çeşitleri. Port kavramı, Port güvenliğini tespit eden yazılımlar. Partition kavramı ve Partititon Magic programının incelenmesi
4 21 Mart 2013 İşletim sistemleri güvenliği ve işletim sistemlerinin güvenlik katmanları.İşletim sistemlerini güvenlik kriterine göre karşılaştırılması. Unix tabanlı sistemler niçin güvenlidir ? Windows’ta ki Data Execution Preventation (DEP) nedir? Donanım Tabanlı DEP nedir ? Bilgi güvenliği için başka neler yapılabilir, nelere dikkat edilmelidir ?
5 28 Mart 2013 Wireless güvenliği, WPA, WPA2, WEP gibi şifreleme teknikleri. Niçin wireless ‘lara şifre koyulmalı ? Ekstra güvenlik çözümleri nelerdir ? Mac adresi filtreleme, port yönlendirme gibi kavramlar? RC45 kablo mu Wireless mı daha güvenlidir? Karşılaştırmalı testlerin yapılması.
6 4 Nisan 2013

Browser güvenliği. Güncel browserlerı kullanmanın önemi. Güvenlik olarak browser karşılaştırması. Güncel browserların güvenlik olarak getirdiği ekstra çözümler ve eklentiler. Güvenlik için ekstra çözümler neler olabilir ? Yedekleme ne derece önemlidir ? Acronis ve Norton Ghost vs. yazılımları karşılaştırılması. HDD şifrelemesinin önemi. Bitlocker ve TrueCrypt vs. gibi HDD şifreleme yazılımlarının karşılaştırılması.

ARA SINAV
7 25 Nisan 2013 Web programcıları için güvenlik çözümleri. Güvenlikte nelere dikkat etmek gerekir ? Session kullanmak mı yoksa cookie kullanmak mı daha güvenli? ASP.NET ile PHP arasındaki güvenlik farklılıkları. Sql Injection kavramı. Sql Injection saldırı çeşitleri ve çözüm yolları.
8 2 Mayıs 2013

Elektronik imza, mobil imza. Kavramları. Niçin gereklidir ? Kullanım alanları nelerdir ? http ile https arasındaki farklılıklar. SSL Sertifikaları. Dolandırıcı siteler ve korunma yolları.İnternette daha güvenli dolaşmak için nelere dikkat etmek gerekir ? İnternetteki hukuki kurallar nelerdir? Bilişim hukuku nedir? Türkiye ve Dünya üzerindeki yaptırımları nelerdir? Hukuki suç olarak ilan edilen hack suçları. Korsan kullanım suçları.

9 9 Mayıs 2013 Şifre kırma teknikleri; çalarak erişme, tahmin ederek erişme, brute force, sözlük ve hybrid saldırıları düzenleyerek erişme. Şifre kırma programları. Şifre oluştururken nelere dikkat etmek gerekir ? Ağ güvenliği. sunucu işletim sistemlerinin güvenlik olarak karşılaştırılması. Domainler arası iletişim nasıl olmalı? IIS ve Apache gibi web sunucuların güvenliği.DDOS ve DDOS saldırıları.
10 16 Mayıs 2013 Hacker’ların kullandığı yöntemler ve korunma yolları. Saldırı senaryoları.IP adresine erişme yolları.Güvenlik için neler yapabiliriz ? Fiziksel güvenlik. PC’mizin çalınmaması için neler yapabiliriz.? Bilgilerimizin kaybolmaması için neler yapmalıyız ? PC’miz çalındıktan sonra neler yapabiliriz?
11 23 Mayıs 2013 DNS, IP, Keylogger, Exploit, Crack, Şifre kırma, Rootkitler Truva atları, casus yazılımlar. E-posta güvenliği
12 30 Mayıs 2013 Şifre yöneticileri (LastPass, Mac’deki KepPass, Google Chrome’daki şifre hatırlama özelliği) Web sitelerinin kodlarını koruma yöntemleri. Güvenlik olarak MSN‘e sabit bir PC kontrolü gelmesi ve Facebook’a farklı bir PC’den girişte Mevcut PC’yi kaydetme özelliği.
FİNAL SINAVI


Faydalı Bağlantılar

  • İstanbul Üniversitesi
  • HAYEF
  • Second Life
  • slturkey
  • twitter
  • facebook
  • İstanbul Üniversitesi
  • HAYEF
  • Second Life
  • slturkey